Chiptuning

czerwone autoPodnoszenie mocy silników samochodów może być wykonane na kilka sposobów. Przede wszystkim możemy zrobić całkowity remont silnika, włączając w to rozwiercenie cylindrów, zainstalowanie ponadwymiarowych tłoków, lepszego wału korbowego i tak dalej. Można też robić mniej kosztowne modyfikacje, jak na przykład zmiana filtra powietrza na sportowy o niskich oporach przepływu powietrza zasysanego do komór spalania, tudzież wycięcie katalizatora i ewentualnie filtra DPF z wydechu, co umożliwi łatwiejszy wypływ spalin i też podniesie moc pojazdu w jakimś stopniu.

Zupełnie nowy jest natomiast chiptuning. Również powoduje on zwiększenie mocy auta, ale dzieje się to poprzez zmianę programu komputera silnika. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszych parametrów pracy bez najmniejszej ingerencji fizycznej w sam silnik i jego osprzęt. Zazwyczaj można wycisnąć z auta jeszcze kilka lub kilkanaście dodatkowych koni mechanicznych tym sposobem, co jest naprawdę dobrym efektem jak na ilość pracy, jaką musimy włożyć w przekodowanie komputera.

Pamiętajmy że chiptuning ma zarówno zalety jak i wady. Główną jest szybsze zużywanie się komponentów silnika, skrzyni biegów i tak dalej. Musimy wziąć to pod uwagę i nie zwiększać mocy ponad pewną normę. Inna sprawa to właśnie przesadzenie z jej podniesieniem. Wtedy jednostka napędowa może się po prostu rozpaść w czasie jazdy, z powodu pracy poza zakresem przewidzianym przez producenta na etapie konstruowania bloku i wszystkich komponentów silnika. Tak więc podnośmy moc jak najbardziej, ale w granicach rozsądku.

Autor: chiptuning

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *