Działalność gospodarcza w Norwegii

Założenie firmy w Norwegii nie jest specjalnie skomplikowanym procesem. Co prawda, przepisy dość często się zmieniają, ale też wiele spraw można załatwić w formie elektronicznej, co znacznie przyspiesza proces.

Szkolenia dla przyszłych przedsiębiorców

Osoby, których marzeniem jest własna firma w Norwegii, powinny rozważyć udanie się na szkolenie dla przyszłych przedsiębiorców. To tutaj dowiedzą się, jaką formę organizacyjną wybrać, jak załatwić wszystkie formalności związane z bankiem, ubezpieczeniami, fakturami, zatrudnieniem pracowników, czy płaceniem podatków. Mogą się również dowiedzieć, jakie licencje i zezwolenia powinni posiadać, by ich działalność była zgodna z prawem.

Podatki w Norwegii i księgowość

Jeśli chodzi o prowadzenie księgowości, przepisy mówią, że nic nie stoi na przeszkodzie do tego, by zajął się tym sam właściciel firmy. Jeśli jednak nie czuje się on na siłach, z powodzeniem może wynająć zewnętrzne biuro rachunkowe, które weźmie na siebie wszystkie sprawy księgowości. Jeśli chodzi o podatek dochodowy, w Norwegii wynosi on 22%. Przedsiębiorca musi również uwzględnić w swoich planach płatność składki na ubezpieczenie społeczne, równej 11,4%. Jeśli chodzi o zaliczkę na podatek dochodowy, to jest ona obliczana na podstawie zadeklarowanego na początku roku przez przedsiębiorcę przewidywanego dochodu. Płaci się ją w czterech ratach. Po przekroczeniu w ciągu roku kalendarzowego dochodu 50 000 koron norweskich, firma zmuszona jest do przeniesienia się do rejestru VAT. Należy pamiętać również o corocznym rozliczeniu podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *