Pomysł na ekologiczną łazienkę

Zmiany klimatyczne dotykają nas na każdym kroku. Dlatego, tak ważne jest myślenie o otaczającym nas środowisku. Jednym z wyrazów dbałości o naturę jest korzystanie z ekologicznych rozwiązań we własnym domu. Można, nawet urządzić ekologiczną łazienkę – stwierdza ekspert z https://tanialazienka.com .

Właściwe wyposażenie łazienki


Na ekologiczność łazienki największy wpływ ma jej wyposażenie. Wykonując czynności higieniczne zużywamy rocznie hektolitry wody. Ważne jest, więc by ekologiczne sanitariaty ułatwiały oszczędzanie jej. Jednym z przykładów jest umywalka nablatowa, z której spływająca woda zasila spłuczkę. Jest to tzw. szara woda. Jest ona zanieczyszczona, więc nie nadaje się do mycia czegokolwiek. Za to do usunięcia nieczystości z sedesu – nada się idealnie. Bardzo powszechnym rozwiązaniem jest zastosowanie spłuczki dwustopniowej. Pozwala ona na oszczędność wody, bo zużywa się jej dokładnie tyle, ile jest potrzebne. To rozwiązanie jest już powszechne we wielu domach i instytucjach.

Wanna, czy prysznic?


Ekologiczna łazienka kojarzy się raczej z szybkim prysznicem niż z wanną. Należy pamiętać, że kąpiel zużywa często dużo więcej wody, niż prysznic. Nie jest to jednak regułą. Wszystko zależy od czasu i intensywności prysznica. Warto, więc korzystać z rozwiązań ekologicznych, takich jak ekologiczna armatura. Zużywa ona mniej wody niż tradycyjna. Przykładowe rodzaje ekologicznych baterii to te z aeratorem, termostatyczne, z eko przyciskiem i eko blokadą, a także automatyczne i sterowane fotokomórką. Sprawdzone pod tym kątem baterie mają ekocertyfikaty wydawane przez Unię Europejską. Aeratory, można dopasować do wielu tradycyjnych baterii, więc jest to rozwiązanie bardzo tanie i łatwe we wprowadzeniu w życie, nawet jeśli nie planujemy jeszcze remontu lub urządzanie łazienki.
Ważne jest jednak podejmowanie świadomych wyborów. Nawet, wanna może być ekologiczna jeżeli nie wypełniamy jej po brzegi lub zdecydujemy się na model w mniejszym rozmiarze.

Naturalne materiały


Wyposażenie ekologicznej łazienki musi być trwałe. Powinno przetrwać całe lata, bo każdy remont generuje powstawanie odpadów. Dlatego, w aranżacji liczy się jakość oraz oszczędne gospodarowanie zasobami naturalnymi. W ekologicznych łazienkach liczą się naturalne materiały takie jak drewno czy kamień. Są bardzo efektowne, trwałe i nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Łatwo dobrać do nich wyposażenie łazienki. Do aranżacji pomieszczenia wykorzystuje się też rośliny i kwiaty, zarówno żywe, jak i w postaci ornamentów na płytkach. Ogólny efekt wystroju ma dać poczucie harmonii ze środowiskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *