Pożyczka tylko w banku? To już przeszłość

bankDo niedawna tylko banki i inne instytucje finansowe gwarantowały klientom uczciwe kredyty i pożyczki – staranie się o pieniądze gdzie indziej było jednocześnie staraniem się o kłopoty. Nietrudno było o tzw. lichwę albo o zaciągnięcie długu u osób, które później zastraszaniem zmuszały „klientów” do zapłacenia znacznie większej kwoty od niedawnego zobowiązania. Od czasu upowszechnienia się rozwiązań internetowych kredyty pozabankowe stały się bardzo bezpieczne, a także – co przekonuje wielu sceptyków – szybkie i wyjątkowo elastyczne.

Ponieważ dziś, przy zachowaniu oczywiście zdrowego rozsądku, dość trudno jest dać się oszukać, wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu poza bankiem, np. przez internet. Rozwiązanie takie jest bezpieczne, jeśli dokładnie sprawdzimy firmę przed podaniem jakichkolwiek swoich danych. Na rynku istnieje już wiele sprawdzonych firm, oferujących pożyczki przez internet. Firmy takie, choć działają w wirtualnej przestrzeni, mają swoje prawdziwe siedziby i łatwo jest je zweryfikować. Dodatkowo, wszystkim ostrożnym osobom przychodzą z pomocą liczne fora internetowe, na których ludzie wpisują opinie o swoich doświadczeniach z pożyczkodawcami – także te negatywne. Przed wzięciem pożyczki wystarczy po prostu uważnie „rozejrzeć się” i problem znika.

Oprócz typowego oszustwa warto też unikać innych potencjalnych zagrożeń. Pożyczka pozabankowa zawsze będzie nieco droższa od produktów bankowych, ale jeśli opłaty wydają nam się zbyt wysokie, również trzeba wykazać się ostrożnością. Niektóre z firm mają znacznie wyższe koszty początkowe, inne z kolei wymagają opłat dodatkowych za samą możliwość zaciągnięcia pożyczki. Szczególnie trzeba uważać na ewentualne przeterminowanie zadłużenia. Jeśli nie możemy spłacić w terminie, firma z reguły oferuje możliwość płatnego przesunięcia terminu o tydzień lub dłużej. O ile nie generuje to wysokich kosztów, wszystko jest ok, ale niektórzy pożyczkodawcy żądają opłacania pism ponaglających i telefonów, albo też od razu zlecają windykacji ściągnięcie zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *