Witamina D3 i K2 – jak je się otrzymuje?

witaminkiAby uzupełnić niedobory zarówno witamina K2 D3, powinniśmy sięgnąć po suplementy diety. Warto poznać pochodzenie i właściwości tych niesamowitych witamin. Do dzieła!

Do witamin K zalicza się dwie naturalne (rozpuszczalne w tłuszczach):
witamina K1 (fitomenadion, fitonation, filochinon i inne), która w pozycji trzeciej posiada resztę fitylową. witamina K2 (menachinon-6, farnochinon), która w pozycji trzeciej posiada resztę difarnezylową lub inne grupy izoprenowe.Otrzymuje się również szereg pochodnych syntetycznych (rozpuszczalne łatwiej w tłuszczach lub rozpuszczalne w wodzie) np:witamina K3 (menadion).Funkcje witamin K w organizmie: regulują wytwarzanie protrombiny, wpływają na krzepnięcie krwi, odgrywają rolę w gospodarce wapniowej.

Witamina D (ATC: A 11 CC 05) – grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych organicznych związków chemicznych, które wywierają wielostronne działanie fizjologiczne, przede wszystkim w gospodarce wapniowo-fosforanowej oraz utrzymywaniu prawidłowej struktury i funkcji kośćca.
Podstawowe znaczenie mają dwie formy witaminy D, różniące się budową łańcucha bocznego: ergokalcyferol (witamina D2), naturalnie występujący w organizmach roślinnych/drożdżach, cholekalcyferol (witamina D3), naturalnie występujący w organizmach zwierzęcych
Witaminy D w organizmie człowieka tradycyjnie zalicza się do witamin, jednak spełniają one funkcję prohormonów, ponieważ w wyniku przekształceń metabolicznych powstaje aktywna biologicznie postać – 1α,25-dihydroksycholekalcyferol.

Więcej: Witamina k2 d3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *