decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Znajomość norweskich podatków

W wypadku wyjazdu za granicę do pracy sezonowej warto dowiedzieć się nie tylko o przysługujących nam prawach, jako pracownikom, ale także i obowiązkach. Legalne zatrudnienie oraz ubezpieczenie jest ważne, jednak każdy kraj ma odmienne przepisy i może się okazać, że na przykład podatki w Norwegii są zupełnie inne od tych obowiązujących w Polsce. Przy tym nie chodzi wyłącznie o rozliczenie w danym roku podatkowym, ale o wybieganie w przyszłość, gdyż w wypadku braku prawidłowych rozliczeń, możemy mieć kłopoty podczas powrotu do tej samej pracy w roku następnym.
Jeżeli był to kilkumiesięczny wypad, dla którego wzięliśmy urlop bezpłatny w firmie zatrudniającej nas w kraju, po czym powróciliśmy na wcześniejsze stanowisko, samodzielnie możemy tego wszystkiego nie ogarnąć. Dlatego dobrze jest w tym wypadku powierzyć naszą prywatną księgowość komuś, dla kogo nieobce są przepisy podatkowe obowiązujące w obu krajach.
Dobry fachowiec w dziedzinie sprawdzi wszystko, także i to, czy firma w Norwegii, która nas zatrudniała, odprowadziła za nas zaliczki na poczet podatku i czy z tego tytułu nie należy nam się jakiś zwrot nadpłaconych pieniędzy. W wypadku prac sezonowych najczęściej właśnie z takimi wypadkami mamy do czynienia, a wynajęcie księgowej zwróci nam się z nawiązką. W innym wypadku, gdy trafiliśmy na firmę nieuczciwą, która przywłaszczyła sobie nasze zaliczki, najprawdopodobniej wpędzi nas w dodatkowe koszty, ale i tak jest to lepsze rozwiązanie od nałożenia przez fiskusa z jakiegokolwiek kraju kar za niepłacenie podatków.

Więcej: podatek w norwegii

LEAVE A REPLY

loading
×