Czy darowizna od rodziców jest opodatkowana?

Rodzice mogą podarować swoim dzieciom majątek i prawa niemajątkowe – dom, mieszkanie, działkę, samochód czy prawo użytkowania wieczystego. Czy od darowizny od rodziców należy zapłacić podatek?

Na czym polega darowizna?

Darowizną, inaczej umową darowizny nazywa się rodzaj umowy, która służy do nieodpłatnego przekazania obdarowanemu korzyści przez darczyńcę z jego majątku.

Bardzo często darowiznę przekazują rodzice, ale także mogą wręczyć ją dziadkowie, rodzeństwo czy inne osoby spokrewnione albo niespokrewnione.

Warto pamiętać o tym, że umowa darowizny musi mieć formę umowy notarialnej, czyli musi być spisana u notariusza, chyba że doszło już do jej spełnienia.

Jaki podatek od darowizny od rodziców?

Z przekazaniem darowizny związany jest obowiązek podatkowy. Jaki podatek od darowizny jest w takiej sytuacji pobierany?

Gdy przekazywana jest darowizna od rodziców, czyli najbliższej rodziny, która zaliczana jest do grupy podatkowej 0, podatek nie jest naliczany niezależnie od wysokości darowizny. Jeśli chciałyś skorzystać z pomocy biura rachunkowego wejdź na Biuro Rachunkowe Dzierżoniów.

Zgłoszenie darowizny od rodziców

Aby darowizna od rodziców nie została opodatkowana, należy pamiętać o jej zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego.

Zastosowanie ma wtedy kwota wolna od podatku, która dla grupy 0 i grupy 1 wynosi 9637 zł i powyżej niej trzeba zgłosić ją do Urzędu.

Zgłoszenie należy przekazać do naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do 6 miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego. Stosuje się wtedy druk SD-Z2. Dokument można przekazać osobiście w urzędzie, wysłać listem lub przesłać online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *