Czy korzystanie z ekologicznych toreb materiałowych do dobra decyzja?

Uważa się, że torba wykonana z ekobawełny jest bardziej przyjazną dla środowiska i bezpieczniejszą alternatywą dla plastiku. Niektórzy uważają, że ekologiczne torby na zakupy to tylko chwyt marketingowy. Ale czy wiesz, że torby bawełniane wcale nie są aż tak dobre dla naszego środowiska jak myślimy?

Co pokazują badania

W ciągu ostatnich lat organizacje zajmujące się ochroną środowiska starały się udowodnić, że torby materiałowe są lepszą alternatywą dla toreb wykonanych z plastiku. UE poczyniła nawet starania, aby ludzie byli bardziej świadomi środowiska, zachęcając ich do używania toreb materiałowych zamiast plastikowych, wprowadzając dość wysokie opłaty w sklepach za stosowanie odpłatnych reklamówek plastikowych.

Okazuje się jednak, że torby materiałowe nie są wcale tak ekologiczne jak mogłoby się Nam wydawać. Według badań, które zostały przeprowadzone przez duńskie Ministerstwo Środowiska oraz Agencję Środowiska wynika iż, torby wykonane z plastiku są o wiele bardziej eko niż torby wykonane z materiałów naturalnych. Z tego wynika, że torba na zakupy wykonana z materiału naturalnego powinna być ostatnim wyborem. Materiałowe torby na zakupy musiałyby być ponownie używane 1000 razy, zanim miałyby taki sam wpływ na środowisko, jak cienkie plastikowe torby. Brytyjczycy obliczyli, że bawełniana torba na zakupy musiałaby być używana 131 razy więcej niż plastikowa, zanim byłaby bardziej przyjazna dla środowiska.

Produkcja płóciennej torby na zakupy wymaga również znacznie większych nakładów, ponieważ nie jest tak łatwa do wykonania jak plastikowa, co oznacza, że tkaninowych toreb nie można uznać za jakoś specjalnie przyjazną dla naszego środowiska.

Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić?

Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z używania toreb materiałowych? Nie do końca, dlatego, że badania które zostały przeprowadzone brały pod uwagę długość czasu w jakim rozkładały się materiały, z których zostały wykonane torby. Podczas tych badań sprawdzono w jaki sposób materiał, z którego wykonano torebkę został pozyskany oraz co dzieję się z taką torbą kiedy zostanie wyrzucona do śmieci.

Na przykład torby z tkaniny rozkładają się w szybszym tempie, ale ich produkcja wymaga znacznych większych nakładów produkcyjnych. Takie torby materiałowe nie powodują również aż tak dużych zanieczyszczeń jeśli chodzi o wody. Niewiele osób wie, ile potrzeba czasu, aby torby papierowe mogły się rozłożyć, jednak każdy z Nas wie, że plastik rozkłada się wiele dziesiątek lat. Jak widać, każdy rodzaj toreb ma swoje wady i zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *