Drukarki przemysłowe – co warto o nich wiedzieć, aby łatwiej było wybrać je do firmy?

Druk przemysłowy znacząco różni się od tego, co większość z nas kojarzy z domu czy punktu ksero. Aby móc sprostać wymaganiom nieskazitelnych nadruków oraz konieczności pracy przez wiele godzin, a czasem nawet dni z rzędu, urządzenia wykorzystywane na skalę przemysłową muszą cechować się szeregiem parametrów, dzięki którym są w stanie w ogóle wykonać tak obciążające zadania. Czym dokładnie są drukarki przemysłowe i jakie są ich rodzaje? Który wybrać, gdy potrzebujemy konkretnej jakości nadruki? Jakie parametry drukarek przemysłowych są istotne i czemu należy zwrócić na nie uwagę przed zakupem?

1. Czym są drukarki przemysłowe

2. Rodzaje drukarek przemysłowych

3. Ważne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie

4. Czy oprogramowanie ma znaczenie?

Czym są drukarki przemysłowe

Drukarki przemysłowe różnią się od tych do zastosowania domowego jedną bardzo ważną cechą – mogą pracować bez przerwy przez wiele godzin, bez ryzyka awarii czy niepoprawnego wydruku. Są również dostępne w bardzo dużej gamie wymiarów, od takich zdolnych do druku na standardowych małych formatach po takie, które posiadają zdolność zadrukowania arkusza o boku jednego metra. Zastosowanie drukarek w przemyśle trochę się różni w zależności od tego, jaki jest profil firmy, jednak wszystkie muszą spełnić ten podstawowy warunek, aby były warte zakupu do przedsiębiorstwa.

Drugą bardzo ważną cechą tego rodzaju urządzeń jest ich trwałość. Dzięki wysokiej jakości wykonania drukarka przemysłowa nie tylko rzadko się psuje, ale również zapewnia najwyższej klasy nadruk, co jest szczególnie istotne przy printach w kolorze, gdzie każdy odcień musi być dobrany ściśle według podanego wzoru.

Rodzaje drukarek przemysłowych

Istnieje kilka rodzajów drukarek przemysłowych, pomiędzy którymi możemy się zdecydować na zakup. Najbardziej podstawowy podział obejmuje dwie grupy:

  • drukarki termiczne, będące dość ograniczoną wersją urządzenia i nadające się na nadruki czarno białe i monochromatyczne w skali szarości. Proces drukowania odbywa się za pomocą specjalnych grzałek, które odtwarzają obraz na dedykowanym papierze. Wykorzystanie tego urządzenia, choć niesie ze sobą niższe koszty, jest jednak obarczone pewną wadą: wykonany w ten sposób nadruk jest nietrwały i szybko blaknie, wobec czego należy stosować go tylko w przypadku gdy nie potrzebujemy zachować utrwalanej informacji na zbyt długi czas;
  • drukarki termotransferowe, charakteryzujące się o wiele lepszej jakości nadrukiem, a także możliwością pracy w kolorze. Wykorzystanie tego urządzenia zwiększa koszt wydruku, jednak w zamian dostajemy świetnie odwzorowane kolory i trudny do zdarcia, odporny na działanie światła print. Sam nadruk wykonuje się poprzez podgrzanie umieszczonego na specjalnej taśmie pigmentu. Tego rodzaju drukarki często używane są przy drukowaniu na odzieży, do nanoszenia kodów kreskowych i w innych miejscach, gdzie informacja musi być utrwalona na stałe.

Ważne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie

Jeżeli chcemy kupić drukarkę przemysłową do firmy, musimy przede wszystkim określić swoje potrzeby. Ważny będzie tutaj nie tylko wymiar wydruku, ale również to jak dobrej jakości ma on być. Gdy ustalimy te podstawowe informacje, pozostaje nam wybranie jednej spośród dostępnych kategorii drukarek, a następnie szukania pasującego modelu w tym zakresie. Powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak długość czasu pracy bez przerwy, łatwy dostęp do serwisu i części zamiennych, to czy mamy przed sobą drukarki atramentowe czy inne i tak dalej. Niektóre modele posiadają również dodatkowe funkcje, jak na przykład wszelkiego rodzaju podajniki czy możliwość zbierania nadmiaru farby czy pigmentu. Aby sprzęt nie zepsuł się przy pierwszej okazji należy również upewnić się, że wybrany przez nas model sprosta pracy w warunkach, jakie na co dzień panują na naszej hali produkcyjnej. Jest to o tyle ważne że niektóre branże mają tak specyficzne wymagania co do sprzętu, że inny rodzaj drukarki po prostu długo nie przetrwa.

Czy oprogramowanie ma znaczenie?

Kolejnym niezmiernie istotnym komponentem, jaki idzie w parze z drukarką przemysłową jest jej oprogramowanie. Jeżeli mamy już na stanie inne drukarki, najlepiej jest wybierać modele tego samego producenta, aby ich oprogramowanie było ze sobą zgodne i sprzęt mógł działać razem, w odpowiedniej synchronizacji. W przypadku gdy posiadamy więcej urządzeń możemy również rozważyć zakup i wdrożenie systemu do zarządzania drukarkami przemysłowymi, który będzie na przykład kontrolował ich zasilanie, kolejność pracy czy wyłączenie konkretnej jednostki na czas serwisu. Przy dużych halach produkcyjnych jest to bardzo użyteczne ponieważ nie musimy sami planować, czego można w danym momencie użyć i w jaki sposób.

Drukarki przemysłowe muszą być wytrzymałe, odporne na bardzo długą pracę i dawać nam efekty które można wykorzystać w dalszej pracy z produktem. Aby to osiągnąć urządzenia te są bardzo dobrze wykonane, a także często posiadają dedykowane oprogramowanie które ułatwia zarządzanie ich pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *