Endokrynolog – przebieg wizyty: o co pyta, co bada lekarz?

Endokrynolog jest lekarzem zajmującym się badaniem w zakresie wewnętrznych wydzielin wytwarzanych przez gruczoły, a także – powiązanymi z nimi hormonami. Co jeszcze bada ten lekarz?

Endokrynolog co leczy?

Wśród organów, które znajdują się w spektrum zainteresowań endokrynologa, wskazać można przytarczyce, tarczycę, jajniki, jądra, przysadkę, nadnercza czy trzustkę. W tych częściach organizmu wytwarzane są rozmaite hormony i jakiekolwiek nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu są często nazywane zaburzeniami hormonalnymi. Wizytę u takiego lekarza zazwyczaj poprzedzają niepokojące nas objawy. O co pyta endokrynolog na starcie wizyty? Właśnie o to, z czym do niego przychodzimy. Wśród tego typu kwestii zdrowotnych wskazać można między innymi gwałtowne zmiany masy ciała (zarówno jej przyrost, jak i utrata), obfite zmiany trądzikowe, częste bóle głowy, nadmierną potliwość, uderzenia gorąca i wiele innych. Jeśli nie masz pewności, czy Twoje objawy kwalifikują się pod wizytę u endokrynologa – udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże Ci ocenić stan zdrowia.

Jakie badania wykonuje endokrynolog?

Zazwyczaj, endokrynolog zleca badania z krwi – takie jak morfologia, oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi, badania fT3 oraz fT4, USG tarczycy czy oznaczenie poziomu witaminy D3 w organizmie. Jeśli lekarz uzna to za stosowne, może zlecić również inne badania, jednak te należą do najpowszechniej wykonywanych przez endokrynologów u pacjentów podczas pierwszych wizyt diagnozujących chorobę.

Źródło: https://lavidalodz.pl/poradnie/poradnia-endokrynologiczna/

One thought on “Endokrynolog – przebieg wizyty: o co pyta, co bada lekarz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *