Gdzie można otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny?

Zakup mieszkania lub budowa domu to ważna decyzja, która związana jest ze sporym wydatkiem. Wiele osób chcących przeprowadzić się na swoje posiłkuje się wtedy kredytem hipotecznym. Gdzie można otrzymać najlepszą ofertę? Od 5 tysięcy do nawet ponad 10 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy – tyle trzeba zapłacić obecnie za zakup mieszkania. Wybudowanie domu jest równie wysokim kosztem. Koszt własnej nieruchomości mieszkalnej to średnio od około 200 tysięcy do nawet 500 tysięcy złotych. Większość tej sumy można pożyczyć w banku.  Artykuł został przygotowany w ramach współpracy z doradca finansowy Gorzów.

Co to kredyt hipoteczny?

Kredytem hipotecznym nazywa się typ kredytu udzielanego pod hipotekę. Hipoteka ustanawiana jest na nieruchomości, na przykład na kupowanym mieszkaniu albo budowanym domu. Jest ona wpisywana w księdze wieczystej nieruchomości.

Aktualnie kredyty hipoteczne są bardzo popularne i chętnie wybierane w celu finansowania wydatków związanych z nieruchomościami. Warto przy tym zaznaczyć, że kredyt hipoteczny jako kredyt celowy może być przeznaczony tylko na wyznaczony cel.

Kredyt hipoteczny może być wydany na:
– kupno nieruchomości,
– budowę nieruchomości,
– remont, rozbudowę, przebudowę nieruchomości.

Finansowanie to opiewa na naprawdę wysokie sumy – najczęściej kilkuset tysięcy złotych do spłaty w 20-30 lat. Wobec tego banki bardzo dokładnie sprawdzają swoich potencjalnych klientów, by mieć pewność, że są oni wiarygodni.

Kto może wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne udzielane są wybranym kredytobiorcom spełniającym odpowiednie warunki. Jakie trzeba mieć dochody na kredyt hipoteczny? Jaki wkład własny należy zgromadzić? Podstawą uzyskania finansowania jest zdolność kredytowa, na którą składa się szereg elementów.

Najistotniejszą rolę odgrywają osiągane dochody oraz ich źródło. Stąd też częste pytanie to: na jaki kredyt hipoteczny mnie stać? Według rekomendacji KNF, wysokość raty kredytu nie powinna być wyższa niż 50% średnich dochodów u osób zarabiających poniżej przeciętnego wynagrodzenia, z kolei 65% dla tych powyżej przeciętnej. Przeciętna rata to około 1,5 tysiąca złotych.

Również istotna jest historia kredytowa, która zapisywana jest między innymi w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK). Osoby, które już teraz posiadają zadłużenia do spłaty, a także te, które w przeszłości miały trudności z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań, mogą mieć problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Także zajęcia komornicze uniemożliwiają starania o kredyt.

Warto przy tym zaznaczyć, że każdy bank posiada nieco inne warunki, na których udziela finansowania. Zatem w jednym można otrzymać kredyt bez trudu, inny z kolei może odmówić.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Na rynku działa wiele banków oferujących kredyty hipoteczne. Odpowiedzialny kredytobiorca powinien przeanalizować ich propozycje przed podpisaniem umowy. Zatem, gdzie kredyt hipoteczny można uzyskać na najlepszych warunkach i z najniższymi kosztami?

Dobry kredyt hipoteczny powinien być przede wszystkim tani. Powinien mieć nie tylko niskie oprocentowanie, ale też marżę i ubezpieczenie. Równie istotne są jego warunki. Przykładowo, bank może wymagać skorzystania ze swoich dodatkowych produktów jak konto. Najlepiej więc porównać oferty. Jak można to zrobić? W sieci dostępne są specjalne rankingi, porównywarki i kalkulatory kredytowe, które pozwalają obliczyć szacunkową zdolność kredytową i sprawdzić wysokość rat dla konkretnej kwoty i okresu kredytowania.

Aby jednak dokładnie wyliczyć, który bank ma najlepszą propozycję kredytowania, konieczne będzie indywidualne skalkulowanie zdolności kredytowej i przeanalizowanie dostępnych opcji. Właśnie dlatego warto rozważyć udanie się do dobrego doradcy kredytowego.

Na czym polegają usługi doradcy kredytowego?

Doradca kredytowy może sprawdzić zdolność kredytową klienta, a także wskazać, jaki bank na kredyt hipoteczny będzie najlepszy. Również pomoże w wypełnieniu wniosku kredytowego, złoży go i powiadomi o decyzji. W biurze doradcy kredytowego można również podpisać umowę kredytową – wtedy nie trzeba udawać się już do banku. Specjalista ten służy też wsparciem w negocjacjach, aby otrzymać najlepszą ofertę. Z ofertą dorady można zapoznać się pod adresem: https://kredytgorzow.pl/oferta/.

Co ważne, doradcy kredytowi świadczą swoje usługi bezpłatnie. Ich wynagrodzenie pokrywane jest z prowizji otrzymywanych od banków. Nie oznacza to jednak, że kredyt wybrany przy pomocy doradcy jest droższy. Wprost przeciwnie – najczęściej można otrzymać go jeszcze taniej niż bezpośrednio w placówce bankowej.

Niektórzy doradcy kredytowi udzielają także bezpłatnych porad przez internet na swoich stronach i portalach społecznościowych, na przykład pod adresem: https://www.facebook.com/DoradcaFinansowyGorzow/. Należy jednak zaznaczyć, że najlepiej umówić się na osobistą wizytę. Wtedy doradca będzie mógł poświęcić kredytobiorcy wymagany czas i pomóc mu w wyszukaniu najkorzystniejszej opcji w gąszczu dostępnych kredytów hipotecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *