Jak rozliczyć dochody z zagranicy

Planujesz przeprowadzkę do innego kraju i rozwijanie tam swojej kariery zawodowej? A może chcesz wyjechać na kilka miesięcy, żeby dorobić w trakcie urlopu. Nieważne gdzie wyjeżdżasz, pamiętaj o deklaracji podatkowej PIT. Zagranica jest także objęta obowiązkiem rozliczenia z dochodów. Zwłaszcza, że Ministerstwo Finansów przygotowuje właśnie nowy projekt ustawy zgodnie, z którym Polacy będą zmuszeni rozliczać swoje dochody z zagranicy w kraju.

Rozliczanie dochodów z zagranicy obecnie

Planowane zmiany w rozliczaniu dochodów

Jak wypełnić formularz PIT – zagranica

Rozliczanie dochodów z zagranicy obecnie

W tym momencie sposoby w jaki Polacy rozliczają swoje dochody z zagranicy jest uzależniony od kilku czynników. Po pierwsze duża część osób, które uzyskały jakieś dochody w innym kraju jest zwolniona z wypełniania formularzy PIT – zagranica. Rodacy korzystają tutaj z metody nazywanej wyłączeniem z progresją. Polega ona na tym, że jeśli ktoś w ogóle nie zarobił żadnych pieniędzy w Polsce jest automatycznie zwolniony z obowiązku składania tutaj zeznań podatkowych. Wysokość dochodu z zagranicy ma także wpływ na definiowanie efektywnej stopy podatkowej, a ta z kolei ma wpływ na wysokość podatku w polskich dochodach.

Planowane zmiany w rozliczaniu dochodów

Konwencja MLI została podpisana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w 2017 roku. Ten dokument zmienia zasady zgodnie, z którymi rozliczane są podatki dla obywateli jednego kraju, którzy uzyskali dochody z zagranicy. Dla polskich obywateli, którzy pracują zagranicą będzie to mniej korzystne rozwiązanie. Zagraniczne dochody mają się stać w Polsce opodatkowane, ale będzie od nich odliczana kwota zapłacona na rzecz podatku zagranicą. Podsumowując: nawet osoba, która nie ma żadnych dochodów w kraju będzie zmuszona rozliczyć się z nich w Polsce.

Hands Holding Empty Design Space Screen Monitor Mobile Phone

 

Jak wypełnić formularz PIT – zagranica

Nowy formularz PIT/ZG (PIT – zagranica) jest przeznaczony i dla osób, które wyjeżdżają zagranicę na saksy i dla tych, którzy mieszkają nad Wisłą, ale mają dochody z zagranicy. Obowiązkiem tym objęte są tylko niektóre kraje z listy dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów.

Tej należności nie muszą spełniać obywatele z zagranicy, którzy pracują w Polsce. Wyłączeni są również pracownicy wyjeżdżający w zagraniczne delegacje Wyjątek stanowią osoby, które za granicą są przez więcej niż 183 dni w roku lub w innym kraju mają swoje tzw. centrum interesów życiowych. PIT – zagranica ma postać załącznika do PITÓW: 36, 36L, 38 i 39. Dokument składa się odrębnie dla każdego kraju, w którym się pracowało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *