Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw dla dzieci?

Dzieci uwielbiają place zabaw. Huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice i inne akcesoria stanowią nie lada atrakcję zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci. W jaki sposób stworzyć plac zabaw, aby dawał on ogromną radość dzieciakom, a równocześnie był bezpieczny? Dowiedz się z artykułu.

  1. Tworzymy bezpieczny plac zabaw
  2. Jakie urządzenia zabawkowe wybrać?

Tworzymy bezpieczny plac zabaw

Plac zabaw powinien być przede wszystkim bezpieczny. Obowiązek ten dotyczy zarówno wybieranych zabawek, jak też podłoża. Bardzo ważne jest, aby zjeżdżalnie, bujaki czy huśtawki dla dzieci miały odpowiednie certyfikaty potwierdzające zgodność wyrobu z normami, wydawane przez niezależną firmę akredytowaną przez Polski Komitet Normalizacyjny. Innym ważnym dokumentem jest również deklaracja zgodności. Dobrej jakości huśtawki na plac zabaw, takie jak oferowane przez firmę https://playtime.pl/place-zabaw/207/hustawki są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala na dobór odpowiedniej zabawki do wieku i wzrostu bawiących się dzieci. Inne huśtawki bowiem powinny się znaleźć na placu zabaw przeznaczonym dla kilkulatków z najmłodszych grup przedszkolnych, a inne w miejscu dla dzieci starszych.

Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo całego placu. W tym celu należy starannie oczyścić podłoże z dużych i ostrych kamieni, wystających drutów itp. Najlepiej, aby wszystkie sprzęty znajdowały się na miękkiej trawie. W takim przypadku nawet w sytuacji przewrócenia się malucha nie zrobi on sobie krzywdy.

Z jakich materiałów powinny zostać wykonane urządzenia zabawkowe? Do produkcji drabinek, zjeżdżalni czy huśtawek zazwyczaj wykorzystuje się drewno i metal. Oba te materiały mają swoje zalety. Metal jest trwalszy i nie wymaga tylu zabiegów konserwacyjnych, co drewno. Naturalne drzewo natomiast jest estetyczne i przyjemniejsze w dotyku.

Jakie urządzenia zabawkowe wybrać?

Co powinno się znaleźć na placu zabaw? Do podstawowych urządzeń należą huśtawki. Najlepiej zdecydować się na przynajmniej dwie huśtawki. To szczególnie lubiana przez dzieci zabawka, do której zwykle ustawiają się długie kolejki. Dlatego też postawienie przynajmniej dwóch huśtawek na placu zabaw jest więcej niż wskazane. Kolejnym obowiązkowym elementem jest zjeżdżalnia. Z perspektywy dzieci im wyższa zjeżdżalnia, tym lepsza. Wybierając jednak szczególnie wysoki model, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, aby rynna do zjeżdżania była odpowiednio zabezpieczona z obu stron. Bardzo polecanym wyborem jest również karuzela. Niezależnie od wieku, dzieci uwielbiają także różnej wielkości chatki, w których mogą się chować, bawić „w dom” i zakładać w nich bazy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *