Odwrócenie wazektomii – czy jest skuteczne?

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje metoda antykoncepcji dla mężczyzn, jaką jest wazektomia. Charakteryzuje się ona wysoką skutecznością, a ponadto zapewnia komfort współżycia bez zbędnego stresu o niechcianą ciążę. Bywają jednak sytuacje, w których pary zmieniają podjętą niegdyś decyzję, na przykład ze względu na plany powiększenia rodziny. Czy da się odwrócić efekt przeprowadzonego zabiegu wazektomii? Tak – odwrócenie wazektomii jest możliwe, o czym opowiemy w poniższym artykule.

1. Odwrócenie wazektomii – na czym to polega?

2. Odwrócenie wazektomii – czy jest skuteczne i umożliwia poczęcie dziecka?

3. Odwrócenie wazektomii – zalecenia

Odwrócenie wazektomii – na czym to polega?

Jak wiadomo – wazektomia jest zabiegiem, mającym na celu uniemożliwienie plemnikom przedostawanie się do nasienia, a w efekcie spowodowanie u mężczyzny okresowej niepłodności. Okresowej, czyli takiej, która może trwać tylko przez jakiś czas. Mężczyzna, który zapragnie zostać ojcem – mimo wykonanej uprzednio wazektomii – ma na to duże szanse dzięki zabiegowi rewazektomii. Zabieg polega na udrożnieniu nasieniowodów poprzez zszycie ich dwóch rozdzielonych końców, a wszystko odbywa się przy użyciu mikroskopu. Zabieg jest dłuższy i nieco bardziej skomplikowany (ze względu na konieczność zszywania) niż wazektomia, lecz bezpieczny i o dużej skuteczności. Więcej informacji na temat samego zabiegu tutaj: https://medifem.pl/urologia-i-andrologia/odwrocenie-wazektomii/.

Odwrócenie wazektomii – czy jest skuteczne i umożliwia poczęcie dziecka?

Jak podają liczne źródła – skuteczność odwrócenia wazektomii (udrożnienia nasieniowodów) sięga 97%, jeżeli pacjent poddał się zabiegowi wazektomii w okresie 3 lat przed jej odwróceniem. Odsetek obniża się wraz z wydłużaniem się tego czasu, przy czym sięga 71%, jeżeli zabieg miał miejsce przed 15 laty lub wcześniej. Należy zauważyć, że odsetek ciąż jest nieco mniejszy względem odsetka drożności nasieniowodów, ponieważ w nasieniu mężczyzn po wazektomii znajdują się przeciwciała, upośledzające ruchliwość plemników. Niemniej jednak zabieg wciąż uznawany jest za skuteczny i zazwyczaj prowadzi do uzyskania zdrowej ciąży. Podsumowując – im krótszy czas minął od zabiegu wazektomii, tym większa skuteczność zabiegu i szanse na ciążę.

Odwrócenie wazektomii – zalecenia

Szczegółowe zalecenia pacjent uzyskuje od swojego lekarza. Ogólne są jednak takie, by mężczyzna po odwróceniu wazektomii prowadził oszczędzający tryb życia i powstrzymał się od współżycia przez 6 tygodni. Po 8 tygodniach zalecane jest natomiast wykonanie analizy nasienia pod kątem żywotności plemników. W razie potrzeby taka analiza może być powtarzana aż do czasu uzyskania ciąży u partnerki pacjenta.

Należy także pamiętać, że współczesna medycyna ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o wspomaganie prokreacji. W związku z tym nawet mężczyźni, którzy zdecydują się na odwrócenie wazektomii po kilkunastu latach, wciąż mają szansę spłodzić dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *