Praca osób po 50 roku życia

Obserwujemy iż społeczeństwo polskie starzeje się, dlatego też sytuacja ta powoduje, że jest to bardzo duże wyzwanie dla wszystkich instytucji, jakie działają na rynku. Jak podają dane GUS ponad siedem milionów ludzi na terenie Polski to osoby w wieku od 50 do 60 lat, a dodatkowo grupa ta ciągle się powiększa. Część z nich szuka pracy w Rzeszowie, co mogą zrobić?

Takie zmiany demograficzne sprawiają, że instytucje publiczne i zakłady pracy muszą się do tych wyzwań przygotować. Dzieje się tak głównie dlatego, że należy wprowadzać nowe rozwiązania na rynku, które to muszą występować w obrębie polityki społecznej ale także gospodarczej. Starzenie się ludności na rynku pracy odgrywa niezwykle ważną rolę, albowiem już co trzeci pracownik w naszej gospodarce to osoba w wieku średnim.

Pięćdziesięciolatek w pracy

Coraz większa ilość informacji dopływa do nas o osobach w wieku pięćdziesięciu lat, które to aktywnie działają na rynku pracy. Motywacje tychże pracowników są bardzo różne, ale najczęściej są to:

  •         Chęć dorobienia do emerytury
  •         Rytm pracy zawodowej
  •         Chęć spotkania się z ludźmi

Na rzeszowskim rynku pracy jest wielka ilość osób, które to pracują po ukończeniu 50 roku życia. Dane statystyczne wciąż ukazują, że grupa ta rośnie i stale się powiększa z roku na rok.

Zaprzestanie wykonywania pracy

Zatrudnieni na rynku pracy w Rzeszowie pracownicy orzekają, że średnio będą sprawować swoją pracę do 58 roku życia. Wykonywanie obowiązków do 60 czy 65 roku życia uważają za zbyt długi termin, któremu to w większości nie są wstanie sprostać. Szczególnie niski wiek pracy odnotowuje się u pracowników fizycznych, zaś osoby pracujące umysłowo najczęściej osiągają sześćdziesiąty rok życia. Deklaracje te praktycznie nie odbiegają od danych jakie mamy z terenu całej Polski, ale także i Europy.

Przyczyny zakończenia pracy

Jak donoszą statystyki Polacy zaprzestają pracować z wielu różnorodnych przyczyn, lecz za kilka głównych uważa się:

  •         Obojętność pracodawców skierowana na osoby starsze
  •         Zły stan zdrowia
  •         Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *