Tłumacz przysięgły – kto może nim zostać?

Ze względów prawnych przy tłumaczeniu ważnych dokumentów należy korzystać z usług tłumacza przysięgłego. Jakie obowiązku posiada tłumacz? Czy każdy może zostać tłumaczem? Ile tłumacz przysięgły zarabia? Co robi tłumacz szwedzki?

Kim jest tłumacz przysięgły?

Osoba wykonująca zawód tłumacza przysięgłego musi przygotować tłumaczenia przysięgłe. Kiedy tłumaczenie przysięgłe może być Nam potrzebne?

W przypadku konieczności pisemnego lub ustnego przetłumaczenia ważnej dokumentacji, co ma również konsekwencje prawne, należy skontaktować się z tłumaczem przysięgłym. Jakie dokumenty są tutaj zaliczane:

– wszelkiego typu akty notarialne,

– pisma i dokumenty urzędowe,

– różne dokumenty procesowe,

– szkolne świadectwa i dyplomy,

– różnego typu certyfikaty,

– świadectwa pracy,

– różnego typu zaświadczenia.

Koszty usług tłumacza przysięgłego są wyższe niż jeśli chodzi o tłumaczenia zwykłe. Zwykle jedna strona tłumaczenia z 1125 znakami kosztuje około 40 zł. Jednak w mniej popularnych językach cena takiej usługi jest znacznie wyższa

W jaki sposób można zdobyć potrzebne uprawnienia, aby pracować jako tłumacz przysięgły?

Chcesz zostać tłumaczem przysięgłym? Musisz sprostać kilku ważnym wymaganiom.

Aby zostać tłumaczem przysięgłym, muszą zostać spełnione poniższe warunki:

– musisz posiadać polskie obywatelstwo lub, krajów UE lub EFTA,

– powinieneś komunikować się również w języku polskim,

– ukończyć studia wyższe,

– całkowita zdolność do prowadzenia różnego typu czynności prawnych,

– nie możesz posiadać żadnych wyroków.

Jeśli jesteś osobą, która myśli o rozpoczęciu kariery w tym zawodzie, ważne jest, aby przystąpić do odpowiedniego egzaminu państwowego jest egzaminem na tłumacza przysięgłego .

Egzamin na tłumacza to dwie części: pisemna oraz ustna.

Jeśli pozytywnie zdasz egzamin, będziesz automatycznie umieszczony na liście wraz z innymi tłumaczami przysięgłymi.

Po zdanym egzaminie, tłumacz otrzymuje również pieczątkę, na której znajdują się wszystkie najważniejsze informacje o nim.

Jak wyglądają zarobki tłumacza przysięgłego?

To ile zarabia tłumacz przysięgły zależy przede wszystkim od tego jakim językiem obcym się on posługuje.

Tłumacze, którzy pracują z bardziej popularnymi językami, takimi jak angielski, niemiecki czy francuski, zarabiają mniej, ale otrzymują od klientów większą ilość zleceń. Z drugiej strony tłumacze mniej znanych języków zarabiają więcej jednak liczba zleceń tutaj jest znacznie mniejsza.

Według badań średnie miesięczne zarobki tłumaczy przysięgłych w Polsce kształtują się na poziomie ok. 4,5 tys. zł do ponad 8 tys. zł. Ostateczna płaca uzależniona jest od tego czy zlecenia są prywatne czy może państwowe oraz od liczby zleceń, które zostały przez tłumacza przyjęte.

Oznacza to, że wysokość zarobków tłumacza przysięgłego zależy od wielu różnych aspektów. Niemniej jednak, porównując ich z nieautoryzowanym tłumaczem, prawdopodobnie zarobią więcej, dlatego mądrą decyzją jest wybranie właśnie takiej ścieżki zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *