Upadłość firmy: kiedy można ją ogłosić i jak przebiega?

Gdy firma staje się niewypłacalna, wówczas jej właściciel albo właściciele mogą rozpocząć postępowanie upadłościowe, aby łatwiej pokryć powstałe długi oraz uniknąć odpowiedzialności. Co warto wiedzieć na temat upadłości?

Kto może ogłosić upadłość firmy?

Postępowanie upadłościowe ma na celu wyprzedanie mienia należącego do dłużnika, czyli do niewypłacalnej firmy, a także zaspokojenie wierzycieli. Po zakończeniu postępowania dochodzi najczęściej do zakończenia jej działalności.

Upadłość firmy jest ogłaszana w sytuacji, gdy dłużnik jest niewypłacalny, czyli nie jest zdolny do regulowania swoich zobowiązań. Uznaje się, że problemy z ich regulowaniem powinny trwać co najmniej 3 miesiące, a firma powinna mieć co najmniej dwóch wierzycieli.

Jak wygląda postępowanie upadłościowe?

Zatem, jak ogłosić upadłość firmy Katowice jednoosobowej czy spółki? W celu rozpoczęcia postępowania upadłościowego należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę firmy.

W ramach postępowania upadłościowego dochodzi wtedy do ustanowienia syndyka – zajmuje się on likwidacją masy upadłościowej firmy, aby spłacić jej zobowiązania. Właściciele lub właściciel firmy nie mogą wtedy już zarządzać majątkiem.

Po zakończeniu postępowania upadłościowego dochodzi najczęściej do zamknięcia firmy.

Odpowiednie informacje o postępowaniu są też umieszczane w bazach. Jak sprawdzić upadłość firmy? Dla jednoosobowych działalności informacje o upadłości są dostępne w CEIDG, natomiast dla spółek w KRS. Warto jednak wskazać, że informacje o rozpoczętym postępowaniu mogą pojawić się z opóźnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *